Jak zapobiec groźnemu problemowi cofania się ścieków

Idealnym zabezpieczeniem przed cofaniem się ścieków jest klapa zwrotna, polskiej produkcji klapy zwrotne możesz zamówić w Firmie Navotech. Kontakt dla osób zainteresowanych polskimi klapami zwrotnymi: tel: +48 32 777 11 44 tel: +48 32 777 10 90

Może słyszałeś o tym od sąsiada lub członka rodziny. Może widziałeś skutki na zdjęciach w internecie lub na własne oczy. Wiesz na pewno, że chcesz zapobiec cofaniu się ścieków, które mogą powodować uszkodzenia mienia i niezdrowe warunki życia w twoim domu.

CO TO JEST COFANIE SIĘ ŚCIEKÓW?

Gdy twój system hydrauliczny działa prawidłowo, woda płynie tylko w jednym kierunku przez każdą rurę. Jest to integralna część projektu twojego systemu hydraulicznego, która utrzymuje twoje domostwo i używaną wodę w czystości. Woda, którą otrzymujesz z kranów, pochodzi z głównego przewodu wodnego, a cała twoja ściekowa woda opuszcza dom przez odpływy i ostatecznie linię kanalizacyjną, do szamba lub do przydomowej oczyszczalni ścieków.

Teraz, gdy wyjaśniliśmy, jak woda powinna przepływać przez rury (w jednym kierunku), prawdopodobnie masz już dość dobry pomysł, co oznacza „cofanie się”. Cofanie się występuje, gdy woda płynie wstecz przez twój system hydrauliczny. Cofanie się ścieków odnosi się do cofania, które może pochodzić z wielu brudnych źródeł, w tym toalet, pralek, zmywarek, basenów zewnętrznych, systemów nawadniających i rynien. Rezultat nie jest ładny.

CO POWODUJE COFANIE SIĘ ŚCIEKÓW

Jak dochodzi do zjawiska cofania się? W przeciwieństwie do zatoru, który może być spowodowany zablokowaniami, cofanie się występuje, gdy następuje nagły spadek ciśnienia wody, zazwyczaj w twojej linii wody pitnej. Ten spadek ciśnienia w jednej części systemu powoduje, że woda w innych pobliskich częściach systemu zaczyna płynąć wstecz z powodu przeciwnego ciśnienia.

ZNAKI, ŻE W TWOIM DOMU WYSTĘPUJE PROBLEM Z COFANIEM SIĘ

Problem z cofaniem się w twoim domu może objawiać się w subtelny sposób. Inne znaki są trudne do przeoczenia.

Jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych sygnałów, nadszedł czas, aby jak najszybciej zadzwonić po hydraulika:

 • Problemy z ciśnieniem wody
 • Dziwny lub zły smak wody
 • Brudna lub zabarwiona woda wypływa z kranów
 • Wolne lub często zatkane odpływy
 • Wiele zatorów jednocześnie
 • Odpływy wydzielają zapach ścieków lub inne nieprzyjemne zapachy
 • Linia kanalizacyjna

PROBLEMY SPOWODOWANE PRZEZ COFANIE SIĘ ŚCIEKÓW

PROBLEMY SPOWODOWANE PRZEZ COFANIE SIĘ ŚCIEKÓW
PROBLEMY SPOWODOWANE PRZEZ COFANIE SIĘ ŚCIEKÓW

Istnieją dwa główne powody do obaw dla domu z problemem cofania się ścieków: zagrożenie dla zdrowia i uszkodzenia mienia.

Cofanie się ścieków może zanieczyścić twoją wodę wieloma wirusami, szkodliwymi bakteriami i toksycznymi substancjami. Te zanieczyszczenia mogą spowodować, że członkowie twojego gospodarstwa domowego bardzo zachorują.

Niektóre z najczęściej występujących bakterii w ściekach (takie jak E. coli, WZW i leptospiroza) mogą szkodzić ludziom w następujący sposób:

 • Biegunka
 • Bóle mięśni
 • Skurcze brzucha
 • Wymioty
 • Infekcje wątroby, a czasami niewydolność wątroby

Jeśli twój dom zostanie zalany cofającymi się ściekami, nie tylko będziesz musiał naprawić uszkodzenia wodne, ale także będziesz miał do czynienia z zanieczyszczonym mieniem. Po wypompowaniu brudnej wody wszystko, co nie może być dokładnie wyczyszczone, musi zostać usunięte i zastąpione. Niektórzy właściciele domów są zmuszeni do wymiany całych ścian i podłóg w następstwie problemu z cofaniem się ścieków.

Ponadto, jeśli woda niezostanie uprzątnięta w odpowiednim czasie, może to prowadzić do wzrostu pleśni w ciągu zaledwie 24 godzin. Zarodniki pleśni pogarszają jakość powietrza w pomieszczeniach i mogą nasilać alergie, astmę i inne przewlekłe choroby układu oddechowego.

JAK ZAPOBIEGAĆ COFANIU SIĘ ŚCIEKÓW W RURACH

Aby zapobiec cofaniu się ścieków, wiele budynków komercyjnych i niektóre budynki mieszkalne mają zainstalowane urządzenie zapobiegające cofaniu się w ich systemie hydraulicznym. Urządzenie to zwykle składa się z wielu zaworów zwrotnych, które zapobiegają cofaniu się wody, jeśli drastyczna zmiana ciśnienia wody wywoła przeciwcisk. Urządzenie to musi być regularnie sprawdzane (zazwyczaj raz w roku), aby upewnić się, że nadal działa.

Jeśli w twoim domu nie ma urządzenia zapobiegającego cofaniu się, dobrym pomysłem jest jego zainstalowanie, a następnie coroczne testowanie przez hydraulika, aby upewnić się, że działa prawidłowo.

Zadzwoń! Teraz ;-)